Kronikë

Përdornin të dhëna kartash bankare të vjedhura, arrestohet gruaja në TiranëBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 09:07 - 14/02/22 |
Opi Nion

Një operacion policor i koduar “Porosia”, është finalizuar nga Policia e Shtetit me qëllim goditjen e veprimtarisë kriminale në fushën e krimeve kibernetike. Në një njoftim për mediat autoritetet bëjnë me dije se është arrestuar  J. M., 33 vjeçe, banuese në Tiranë, e dyshuar për kryerjen e veprës penale “Mashtrimi kompjuterik”, si dhe bashkëpunëtorja e saj.

Pas kryerjes së hetimeve ka rezultuar se 33-vjeçarja, në bashkëpunim me një shtetase tjetër, brenda dhe jashtë territorit të Republikës së Shqipërisë, ka përdorur të dhëna kartash bankare të cilat dyshohet se janë “vjedhur” nga shtetas të ndryshëm jashtë territorit të Republikës së Shqipërisë, me qëllim për të përfituar financiarisht duke blerë pajisje të telefonisë së lëvizshme.

“Njësia “C” për  Hetimin e Krimeve Kibernetike finalizoi operacionin policor të koduar “POROSIA”, në kuadër të të cilit arrestoi në flagrancë, gjatë marrjes së pajisjes, shtetasen: J.M., 33 vjeçe, banuese në Tiranë, e dyshuar për kryerjen e veprës penale “Mashtrimi kompjuterik”. Po ashtu, gjatë kryerjes së veprimeve hetimore u procedua në gjendje të lirë dhe shtetasja: M.M., 35 vjeçe, banuese në Tiranë, e cila dyshohet si bashkëpunëtore në kryerjen e veprës penale “Mashtrimi kompjuterik”, njofton policia.

Gjatë kontrollit fizik dhe kontrollit në banesat e këtyre dy shtetasve, janë gjetur dhe sekuestruar në cilësinë e provës materiale: Dy telefona celular të markës iPhone; Karta të ndryshme;  Dokumente dhe fatura të ndryshme bankare.

Nga hetimet e deritanishme ka rezultuar se shtetasja J.M. ka kryer blerje në shumën rreth 1.700.000 lekë, ndërkohë dyshimet janë se ka kryer dhe blerje të tjera në kompani të cilat shesin produkte në rrjet (online) dhe për këtë fakt hetimet janë në vazhdim.   Aktualisht po punohet për zbardhjen e plotë të këtij aktiviteti kriminal./Opinion.al

 

 

Pas