Aktualitet

PE voton me 519 vota pro raportin e Santos për Shqipërinë: BE të nisë bisedimet


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:50 - 19/05/22 |
Opi Nion

Parlamenti Europian ka votuar me 519 vota pro rezolutën e Shqipërisë. Rezoluta, e prezantuar nga Isabel Santos u votua me 519 vota pro, 52 kundër dhe 28 abstenim.

Ajo kishte të bënte me progresin e në reformat gjatë vitit 2021. Kjo është përshëndetur nga Raportuesja e Shqipërisë në Parlamentin Europian, Isabel Santos, e cila kërkoi gjithashtu mbajtjen e konferencës së parë ndërqeveritare me vendin tonë.

Gjatë fjalës së saj në Parlamentin Europian, Santos u shpreh se Shqipëria i plotëson të gjitha kushtet për mbajtjen e Konferencës së Parë Ndërqeveritare me Bashkimin Europian brenda Presidencës Franceze të Këshillit Europian./Opinion.al

 

Pas