Kryesore

Rithemelimi kallëzon penalisht kreun e Gjykatës së Tiranës dhe kancelarin e saj


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:14 - 19/05/22 |
Opi Nion

Komisioni i Rithemelimit ka kallëzuar penalisht kreun e Gjykatës Tiranë, Flamur Kapllanin dhe kancelarin, Donald Xhelili.

Sipas njoftimit, Kapllani dhe Xhelili “në mënyrë të qëllimshme vijojnë që të mos i komunikojnë zyrtarisht Partisë Demokratike vendimet gjyqësore”.

Kallëzimi penal vjen pas qëndrimit të bërë publik ditën e diel dhe në “mungesë të reagimit ligjor dhe institucional nga Gjykata e Rrethit Gjyqësor Tiranë.”

“Në vijim të qëndrimit të bërë publik nëpërmjet deklaratës së ditës se diel, dhe ne mungese te reagimit ligjor dhe institucional nga Gjykata e Rrethit Gjyqësor Tirane, Partia Demokratike e Shqipërisë ka paraqitur sot kallëzim penal ndaj kryetarit dhe kancelarit të gjykatës së Tiranës, të cilët në mënyrë të qëllimshme ende nuk i komunikojnë zyrtarisht Partisë Demokratike vendimet gjyqësore të cilat cenojnë interesa të ligjshëm të saj.

Partia Demokratike bën thirrje për organet ligjzbatuese që të hetojnë dhe vënë para përgjegjësisë ligjore këdo i cili me veprime të paligjshme tenton të ndikojë proceset ligjore në shqyrtim nga gjykatat, pavarësisht pozicionit që mban!”,-thuhet në njoftim./Opinion.al

Pas