Aktualitet

PD: Rama mashtroi 1 milion shqiptarë, s’iu siguroi të drejtën e votës


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 09:27 - 01/04/21 |
Opi Nion

Teksa na ndajnë 24 ditë nga zgjedhjet e 25 prillit, Partia Demokratike përmes një deklarate për mediat ka akuzuar kryeministrin Rama se dështoi t’u sigurojë emigrantëve shqiptarë votën e emigrantëve.

“Edi Rama është një dështim në çdo drejtim. Pas 8 vjetësh premtime, ai dështoi t’u sigurojë emigrantëve shqiptarë të drejtën kushtetuese të votës në vendin ku ata jetojnë. Rregjistrimi i qytetarëve shqiptarë që jetojnë jashtë atdheut është përgjegjësi ekskluzive e qeverisë dhe Edi Rama nuk e përmbushi qëllimisht atë”, thotë PD.

Sipas PD, Rama përdori emigrantët dhe Diasporën për propagandë dhe për abuzim me fondet publike

“Për 8 vite me radhë, Rama përdori emigrantët dhe Diasporën për propagandë dhe për abuzim me fondet publike. Rezultati final ishte mashtrimi dhe zhgënjimi i mbi 1 milionë shqiptarëve të Diasporës.

Partia Demokratike, nesër në qeverisje, do të bëjë të mundur votimin elektronik për çdo qytetar shqiptar, brenda dhe jashtë vendit. Me votimin elektronik ne përmbushim angazhimin tonë që shqiptarët e Diasporës të ushtrojnë të drejtën e tyre kushtetuese për të votuar nga vendi ku jetojnë.

Partia Demokratike u bën thirrje emigrantëve të vijnë në Shqipëri për të votuar në 25 Prill. Së bashku do të bëjmë ndryshimin!”, thuhet në deklaratë./Opinion.al

Pas