Aktualitet

PD: Matësat, OSSHE ka vjedhur 6 miliardë lekë në një tenderBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:07 - 29/04/16 |
b.f

Partia Demokratike deklaron sot OSHEE ka realizuar një tenderim skandaloz mbi matësat e energjisë. Zëdhënësja e PD, Ina Zhupa deklaroi sot se, kostoja gjithsej për matësat ishte 1 miliardë, por OSHEE dha realisht 7 miliardë. Në këtë dalje sot për mediat, Partia Demokratike ngre pikëpyetjen se ku shkuan 6 miliardët e tjera.

“Kostoja është 1 miliardë lekë, OSHEE ka dhënë 7 miliardë. Ku shkojnë 6 miliardë? Zbulohet një prej tenderave më skandalozë të OSHEE­së së Edi Ramës, të bandës që po rrjep shqiptarët çdo muaj, me dhunë me arbitraritet, me mbifaturim. Shihni pak se çfarë bën banda e Edi Ramës me paratë e gjakut të shqiptarëve. 7 miliardë lekë ka dhënë kreu i kësaj bande, që foli dhe sot për suksese imagjinare, për vendosjen e 50 mijë matësave. Sipas tregut, vendosja e një matësi një fazor kushton 10 mijë lekë. Ndërsa vendosja e një matësi trefazor kushton 20 mijë lekë.

Pra në rastin e shpenzimit maksimal, instalimi i matësave do të shkonte 1 miliardë lekë, per 50 mijë matësa, sipas kostos së tregut. Por Çela i Ramës, ka dhënë 7 miliardë lekë. Ku shkojnë 6 miliardë lekë? Ku shkojnë 6 miliardë që u merren shqiptarëve, të pamundurve çdo muaj, ku askush nuk dëgjon për ankesat dhe askush nuk i pret abonentët për sqarime”.

Sipas PD, miliardat sigurisht që kanë shkuar në xhepin e Ramës e mbështetësve të tij. “Sigurisht, këto miliarda shkojnë në xhepat e Ramës e oligarkëve të tij. Ky skandal thellohet edhe më shumë, kur vendosjen e këtyre matësave po e bëjnë punonjësit e OSHEE. Punonjës që paguhen me taksat tona, ndërkohë që paratë i merr klienti i Edi Ramës që ka fituar tenderin.

Pra fitimi i tij rritet edhe më shumë. Hisja që ndajnë oligarkët zmadhohet edhe më tepër. Kjo është OSHEE e Ramës, kjo është banda që i është vërsulur popullit duke i marrë dhe kacidhen e fundit, për ti ndarë paratë me miqtë dhe klientët. Shpejt, populli i dhunuar e plaçkitur deri në qindarkën e fundit do ta thotë fjalën, dhe koha që këta hajdutë të japin llogari dhe para ligjit nuk është e largët”.

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

    Pas