Aktualitet

PD kërkoi shkarkimin, KQZ vendos për kryebashkiakun e Matit dhe Librazhdit


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:07 - 16/06/20 |
Opi Nion

Ditën e sotme Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka marrë vendimin për kryebashkiakun e Matit, Agron Malaj.

KQZ ka vendosur me 5 vota pro që Malaj  të mos përfshihet në kushtet e ndalimit, duke e konfirmuar kështu në detyrë.

Malaj u denoncua nga Partia Demokratike si subjekt i ligjit të Dekriminalizimit, pasi kishte fshehur një dënim në formularin e vetëdeklarimit, dhe për këtë kërkoi që t’i hiqet mandati.

Sipas PD-së, më 7 tetor të vitit 1999, Agron Malaj është dënuar nga Gjykata e Matit me 10 muaj burg për “plagosje me dashje” dhe “mbajtje pa leje të armëve luftarake”.

KQZ ka mbajtur të njëjtin qëndrim edhe krybashkiakun e Librazhdit, Kastriot Gurra, duke theksuar se ai nuk përfshihet në kushtet e ndalimit të parashikuar nga ligji 138/2015 “Për garantimin e integritetit të personave që zgjidhen, emërohen, ose ushtrojnë funksione publike”. / Opinion.al

Pas