Politikë

PD e Durrësit: Dako firmoste, shiste beton, supervizonte…


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:11 - 14/12/19 |
Al Do

Dega e Partisë Demokratike në Durrës ka akuzuar ish-kryetarin e Bashkisë, Vangjush Dako se ai është në krye të ‘piramidës së ndërtimeve’ në këtë qytet këto dhjetë vitet e fundit.

Piramida e krijuar nga Dako firmoste për ndërtimet, shiste beton për ndërtimet, supervizonte ndërtimet, firmoste dhe vuloste për të dhënë financimet”, shkruhet në deklaratën e Ferdinant Xhaferajt.

Në reagimin në faqen zyrtare në Facebook, kreu i PD-së së Durrësit i cilëson personat që u ndaluan nga policia si ‘cironka’. Sipas tyre lidhja e ish-kryebashkiakut të Durrësit me kryeministrin Rama bën që ai të mos hetohet.

Statusi i plotë i degës së PD-së në Durrës

Për më shumë se një dekadë në krye të piramidës së ndërtimeve dhe masakrës urbane në Durrës ka qenë kreu i Bashkisë së Durrësit, Vangjush Dako. Prokuroria ka investiguar për më shumë se dy javë dhe puna e saj, sa intensive aq edhe profesionale, ka rezultuar në ndalimin e cironkave të përgjegjësisë për dramën që po kalon qyteti. Dako dhe shpura e tij nuk mund të hetohen nga prokuroria sepse Dako është pranë Ramës dhe me Ramën, që nga Durrësi deri në Stamboll.
Piramida e krijuar nga Dako firmoste për ndërtimet, shiste beton për ndërtimet, supervizonte ndërtimet, firmoste dhe vuloste për të dhënë financimet.
Por Dako është jashtë juridiksionit të prokurorisë, për faktin e thjeshte se është nën juridiksionin e Ramës.
Ferdinant Xhaferaj. /
Opinion.al

Pas