Kryesore

PD denoncon: Fondet e rikonstruksionit të shkollës në Thumanë u vodhën


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:55 - 27/11/20 |
Al Do

Partia Demokratike ka akuzuar sot qeverinë dhe pushtetin lokal në Krujë se kanë abuzuar me fondet e rikonstruktimit të shkollës “Ramazan Jongozi” në Thumanë që u shemb nga tërmeti i 26 Nëntorit.

Sekretari për çështjet ligjore në PD, Çlirim Gjata gjatë një video-mesazhi, tha se pak muaj para tërmetit të 26 Nëntorit shkolla ishte rikonstruktuar dhe për të ishin paguar 587 milionë lekë.

Sipas PD, rikonstruksioni i shkollës është bërë në mënyrë të pjesshme pasi nëse ajo do të ishte rikonstruktuar siç duhet nuk duhet të ishte shembur nga tërmeti. Ai shtoi gjithashtu se pjesa e mbetur e rrënojave të godinës pas tërmetit u rrafshua brenda natës nga fadromat për të fshehur gjurmët.

“Shkolla u rrafshua brenda natës nga fadromat, në mënyrë që nga vjedhja e fondeve dhe abuzimit skandaloz kriminal të mos ngelej gjurmë, duke zhdukur vjedhjen. Kështu, 587 milion lekë avulluan vetëm 3-muaj pas rikonstruksionit. Pyetja që ngremë sot është: Çfarë po ndodh sot me fondet e rindërtimit të kësaj shkolle simbol të korrupsionit dhe hajdutërisë së kësaj qeverie?”, tha Gjata.

“Fondet po vidhen sërish, sepse “Hajdutët e Fatkeqësisë” janë të pangopur. Ata kërkojnë që milionat të zhvaten sërish dhe rindërtimi i shpejtë i shkollës nuk është aspak prioritet i kësaj qeverie. Që dikush të vjedhë disa miliona lekë, pushtetarët e sotëm në Tiranë dhe në Krujë bëjnë gjithçka munden, por veç për fëmijët që bëjnë kilometra të tërë për të shkuar në një shkollë tjetër, nuk mendojnë. “Hajdutët e Fatkeqësisë” i kanë zvarritur procedurat e lidhjes së kontratës me të paktën 3 muaj, derisa kanë rënë dakord se si do ta ndajnë prenë e tyre në oborrin e një shkolle në tentativë, ku sot duhet të mësonin nxënësit. Shkolla e Thumanës duhet të kishte përfunduar sot që flasim, por korrupsioni i “Hajdutëve të Fatkeqësisë” e ka penguar atë. Deri tani, është realizuar vetëm 30% i punimeve totale, duke dëshmuar se puna e vërtetë e kësaj qeverie është grabitja e qytetarëve edhe në kohën më të vështirë për ta. Nxënësit nuk janë prioritet i kësaj qeverie, tepsia PO! Shumë shpejt, perdja do të bjerë dhe “Hajdutët e Fatkeqësisë” do të përgjigjen përpara ligjit.”, shtoi përfaqësuesi i PD. /Opinion.al

Pas