Kronikë

Pastrimi i parave në Europë, grupi kriminal drejtohej nga një kosovarBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:54 - 16/02/22 |
Opi Nion

Të tjera detaje janë zbardhur lidhur me operacionin e koduar “Kazino” kundër pastrimit të parave në Majorka. Në këtë operacion janë përfshirë dhe agjentë të FBI, të cilët së bashku me autoritetet e tjera vërtetuan se një grup kriminale pastronte paratë e ardhura nga trafiku i drogës dhe prostitucioni.

Shërbimi inteligjent i Guardia Civil ka hetuar këtë organizatë që nga viti 2018, kreu i saj thuhet se është një shqiptar i Kosovës,  i cili ka shkuar në Majorka në vitin 1999 dhe që është identifikuar me inicialet B.O, raporton Majorca Daily Bulletin.

Origjina e organizatës daton që nga Lufta e Kosovës në vitin 1999, kur banda filloi të krijonte rrjete të trafikut të drogës dhe prostitucionit në të gjithë Evropën. Ai u bë i fuqishëm në lagjen San Pauli të Hamburgut dhe në lagjen e dritave të kuqe të Amsterdamit. Mbretëria e Bashkuar, Belgjika, Italia, Gjermania, Kroacia dhe Spanja u bënë qendra operimi.

Hetuesit u fokusuan në Majorka , pasi kishte prova të pastrimit të shumave të mëdha parash në ishull, vila luksoze, makina të nivelit të lartë, koleksione arti, hotele dhe restorante. Palma dhe Calvia ishin komunat e favorizuara.

Për hetimet u përdorën komunikime të koduara dhe anëtarët përshkruhen si shumë profesionistë. Ata shpesh udhëtonin në Dubai, Meksikë dhe Kolumbi dhe eksportonin sasi të mëdha kokaine nga Amerika Latine në Evropë.

Të martën, Operation Kasino u zhvillua njëkohësisht në Spanjë, Belgjikë, Itali, Gjermani, Kroaci dhe MB. Janë kryer gjithsej 80 kontrolle në shtëpi dhe biznese dhe janë arrestuar 45 persona.

Konkretisht në Majorka janë bërë 15 kontrolle në hotele, restorante, shtëpi dhe adresa të tjera. Pati bastisje në Can Valero, La Lonja, S’Aigo Dolça, Puerto Portals, Portals Nous, Camp de Mar dhe Santa Ponsa. Policia kontrolloi hotelin e shqiptarit të Kosovës në Palma dhe restorantet Ritzi në Palma Puerto Portals.

Oficerët përdorën qen nuhatës për të kërkuar para dhe kokainë. Ata sekuestruan piktura, shuma të mëdha parash, makina, ora dhe bizhuteri. Janë sekuestruar edhe bitcoin, investime të konsiderueshme thuhet se janë bërë në kriptovaluta.

Një tjetër linjë biznesi ishin kazinotë, prej nga vjen emri i operacionit, i cili nuk pritet të çojë në arrestime të mëtejshme pasi të gjithë të dyshuarit ishin nën vëzhgim prej disa kohësh dhe nuk kishin mundësi të arratiseshin.

Pas