Bota

Pas vizitës së Pelosit në Tajvan, Kina lëshon raketa mbi ishullBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:39 - 04/08/22 |
Opi Nion

Kina ka lëshuar ​​raketa të shumta drejt ishujve pranë Tajvanit verilindor dhe jugperëndimor ditën e sotme.

Lajmi është bërë i ditur nga Ministria e Mbrojtjes e cila ndër të tjera shtoi se , Pekini po përmbush premtimin e tij se ishulli do të paguajë një çmim për pritjen e kryetares së Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA, Nancy Pelosi.

Më herët, Komanda e Teatrit Lindor të Ushtrisë Kineze tha se kishte kryer stërvitje me rreze të gjatë, në ngushticën e Tajvanit.

Dhe të enjten në mëngjes, media shtetërore kineze tha se ushtrimet për të simuluar një “bllokadë” ajrore dhe detare rreth Tajvanit kishin filluar të mërkurën, por ofruan pak prova të forta për të mbështetur pretendimin.

Qëndrimi ushtarak ishte një shfaqje e qëllimshme e forcës pasi Pelosi u largua nga ishulli të mërkurën në mbrëmje, me destinacion Korenë e Jugut.

Brenda disa orësh pas nisjes së saj, Ministria e Mbrojtjes e Tajvanit tha se Kina dërgoi më shumë se 20 avionë luftarakë përtej vijës mesatare në ngushticën e Tajvanit, pika e mesit midis kontinentit dhe Tajvanit që Pekini thotë se nuk e njeh, por zakonisht e respekton.

Turistët shikojnë se si një helikopter ushtarak kinez fluturon përtej ishullit Pingtan, një nga pikat më të afërta të Kinës kontinentale nga Tajvani më 4 gusht 2022.

Ditën e sotme  Ministria e Mbrojtjes e Tajvanit tha se ushtria e saj po mban  një qëndrim normal por të kujdesshëm dhe i quajti stërvitjet me zjarr të vërtetë një “akt irracional” që po përpoqet të “ndryshojë status quo-në”.

“Ne po monitorojmë nga afër aktivitetet e Kinës rreth detit të Tajvanit dhe ishujve periferikë dhe do të veprojmë siç duhet”, tha ministria në një deklaratë.

Stërvitjet e Kinës kanë shkaktuar tashmë ndërprerje në oraret e fluturimeve dhe anijeve në Tajvan, megjithëse ishulli po përpiqet të pakësojë ndikimin e tyre.

Ministri i transportit i Tajvanit tha se ishin arritur marrëveshje me Japoninë dhe Filipinet për të ridrejtuar 18 linja fluturimi ndërkombëtare që niseshin nga ishulli duke prekur rreth 300 fluturime në total për të shmangur stërvitjet me zjarr të vërtetë të PLA.

Stërvitjet e planifikuara të Kinës me zjarr të vërtetë po shkaktojnë gjithashtu shqetësim në Japoni.

Sekretari kryesor i kabinetit të Japonisë, Hirokazu Matsuno, tha se stërvitjet përbënin një kërcënim për sigurinë e vendit të tij.

Pas