Bota

Pas shpërthimit të paisjes bërthamore, rriten nivelet e rrezatimit në Rusi


               Publikuar në : 13:23 - 14/08/19 |
el ida

Nivelet e rrezatimit afër zonës ku ka ndodhur një shpërthim raketor në veri të Rusisë, janë rritur 16 herë më shumë sesa shifrat normale.

Shërbimi i motit ka matur nivelet e rrrezatimit në qytetin, Severodvinsk, pas shpërthimit që ka ndodhur në një zonë ushtarake në fshatin Nyonoksa të enjten e javës së kaluar.

Agjencia shtetërore për çështjet bërthamore të Rusisë, Rosatom, ka thënë se pajisja me fuqi bërthamore ka qenë duke u testuar, ndërsa pesë nga shkencëtarët që ishin pjesë e këtij procesi të testimit kanë vdekur dhe tre të tjerë janë plagosur në aksident.

Zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov, nuk ka dhënë detaje për këtë testim, duke thënë se “aksidentet, fatkeqësisht ndodhin”./Opinion.al

Pas