Bota

Partia e Presidentit Macron humb shumicën në parlament


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 19:26 - 19/05/20 |
Al Do

Partia e Presidentit francez, Emanuel Macron ka humbur shumicën në parlament pasi disa anëtarë të partisë kanë njoftuar për formim të partisë së re të martën.

Shtatë ligjvënës janë larguar nga Partia e Macronit për të formuar grupin “Ekologjia, Demokracia, Solidariteti”, i cili do të ketë 17 deputetë në parliament.

Kjo nënkupton që partia e Macronit ka vetëm 288 deputetë, një më pak sesa shumica absolute, shumë më e ulët në krahasim me 314 ndenjëse sa kishte para se presidenti francez të rishkruante rrugën e tij politike më 2017.

“Presioni nga ekzekutivi, partia dhe grupi kanë qenë të atilla që na është dashur ta bëjmë njoftimin publik”, ka thënë njëri nga pjesëtarët e larguar.

Partia e Macronit, veçse është përballur me në të kaluarën me kritika, pasi ligjvënësit e partisë së tij nuk janë pajtuar me vendimmarrjen e tij dhe politikat pro-biznesore. /Opinion.al

Pas