Aktualitet

Parku fotovoltaik i Karavastasë, Rama: Këtu mbaron tensioni i Erion BraçesBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:17 - 01/07/22 |
Opi Nion

Kryeministri Edi Rama ka mbajtur fjalën e tij në një aktivitet të organizuar për ndërtimin e  parkut fotovoltaik të Karavastasë.

Rama është shprehur se pas një pune të gjatë përgatitore tashmë jemi në fazën përfundimtare atë të ndërtimit të parkut më të madh me energji diellore në rajonin e Ballkanit.

Ndër të tjera, kreu i qeverisë tha se këtu mbaron edhe i gjithë tensioni i Erion Braçes për realizimin e kësaj vepre, ndërsa theksoi se ky i fundit meriton respekt për këmbënguljen që ka treguar për ta lehtësuar këtë proces.

 “Jemi këtu sot pas një pune të gjatë përgatitore për të hyrë në fazën përfundimtare, atë të ndërtimit të parkut më të madh me energji diellore në rajonin e Ballkanit. Për rastësi, dje kam qenë së bashku me presidentin e Francës në Madrit, dhe folëm për angazhimin e Voltalias në Shqipëri edhe për vijimin e investimeve me parkun tjetër fotovoltaik që është në fazën përgatitore.

Këtu mbaron edhe i gjithë tensioni i Erion Braçes për realizimin e kësaj vepre. Meriton respekt për këmbënguljen që ka treguar për ta lehtësuar këtë proces. Edhe pse ka bërë detyrën, Belinda meriton një falënderim të posaçëm sepse procesi ka qenë sfidues por edhe një histori e bukur suksesi. Duke nisur që nga çmimi, i paimagjinueshëm në atë moment…bëhet përtej çdo force të imagjinatës sot kur situata është tjetër. E çmojmë gatishmërinë e kompanisë për të vazhduar edhe pse në një situatë kaq sfiduese. Konjuktura, ndërkohë që çmimi i energjisë për Evropën e botën bëhet gjithnjë e më problem, Shqipëria mbetet i vetmi vend që s’e ka prekur dhe s’do ta prekë çmimin e energjisë për familjarët dhe biznesit të vogël.”-tha Rama.

Pas