Aktualitet

“Pandora Papers”/Akuza për mashtrim, kush është indiani me nënshtetësi shqiptare


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:29 - 08/10/21 |
Opi Nion

Nitin Sandesara  është indiani me nënshtetësi shqiptare,i cili është shpallur në kërkim pasi akuzohet për mashtrim.

Ky i fundit është bërë publik pas zbulimit të “Pandora Papers”.

Në vitin 2017-2018 kur agjencitë hetimore ishin të zëna me hetimin e çështjeve penale kundër Nitin Sandesara dhe grupit të tij Sterling Biotech për mashtrim përmes kredisë bankare me vlerë 2.1 miliard dollarë, Sandesara ishte larguar nga India duke mbledhur cerftifikatat nga bankat nigeriane dhe avokatët, për të ngritur një varg kompanish, me iden për të zgjeruar biznesin e tij të naftës. Kështu shkruan Pandora Papers, siç citohet nga The Indian Express.

“Ne e konsiderojmë Nitin Jayantilal Sandesara si financiarisht të besueshëm dhe me moral të mirë nga marrëdhëniet tona me të,” tha Union Bank of Nigeria Plc në një letër referimi të shkurtit 2018 për Fidelity Corporate Service Ltd. Një letër tjetër e marsit 2018 nga firma ligjore nigeriane EI Alosiba & Co tha, “Ne e njohim Nitin Sandesara për 15 vjet dhe se ai kurrë nuk ka qenë në dijeninë tonë më i përfshirë në procedura falimentimi, penale ose shkelje të ngjashme”.

Këto letra u përdorën nga Sandesara për të krijuar të paktën disa kompani në BVI: Constant Capital and Investment Ltd; Prime Finance and Capital Alliance Ltd; Sterling Petroleum Trading Ltd; West Africa Capital Limited; Aleanca e Kapitalit Afrikan Ltd dhe Aleanca Continental Capital Ltd.

Qëllimi i këtyre kompanive, sipas të dhënave, ishte të investonin në firmat e naftës dhe gazit në Francë, Nigeri, MB, Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Indi.

Pasi autoritetet indiane ranë në gjurmët e mashtrimit, filluan të bënin kërkime më të detajuara mbi pasuritë dhe bizneset e tij. Sandesara dhe familja e tij u larguan nga India në vitin 2017 duke ardhur drejt Shqipërisë, pasi biznesi i tyre u vu nën skaner. Në Shtator 2020, India shpalli Nitin dhe Chetan Sandesara dhe Dipti Sandesara në kërkim ndërkombëtar.

Po çfarë thuhet për kompanitë e Nitin Sandesara …

Deri më tani të dhënat tregojnë se Nitin Sandesara është pronari i vetëm përfitues i këtyre firmave dhe ai ka deklaruar se fondet e investuara në këto kompani janë “kursimet” e tij.

Shumica e këtyre kompanive janë krijuar me një investim fillestar prej 0.5 milion $ dhe kanë një parashikim identik të të ardhurave prej 3 milion $ në vitin e parë të punës.

Më tej në media është bërë publike se të dhënat e kompanisë tregojnë se West Africa Capital u krijua më 8 nëntor 2017 me Nitin Sandesara si pronar të vetëm që mbante 50,000 aksione me një vlerë nominale prej 1 dollarë secila. Të nesërmen, Sandesara hapi një firmë tjetër të quajtur African Capital Alliance me një aksion të njëjtë.

Të paktën, dy firma Constant Capital dhe Prime Finance u inkorporuan në të njëjtën ditë, 16 Mars 2018. Të dy firmat deklaruan se planifikojnë të bëjnë biznes në Indi. Kjo pavarësisht nga fakti se Sandesara dhe familja e tij ishin tashmë në arrati pasi agjencitë hetimore indiane po i hetonin ata për mashtrim në banka.

Teksa kontaktoi “Constant Capital” dhe “Prime Finance”, agjencia e ofrimit të shërbimeve kooperative, “Fidelity Corporate Services”, i kërkoi në mënyrë të përsëritur Sandesaras që të siguronte një certifikatë pastërtie të lëshuar nga policia indiane, për të plotësuar normat e njohjes së klientit për kompanitë e sapoformuara BVI.

Sandesara nuk e paraqiti atë. Në vend të saj, ai transferoi Constant Capital dhe Prime Finance nga Fidelity Corporate në një ofrues të shërbimeve të korporatës Sable Trust Limited në BVI në Prill 2018.

Hetimi nga agjencitë e huaja ka zbuluar se vëllezërit Sandesara dyshohet se kanë devijuar huanë e marrë nga Sterling Group duke e shpërndarë dhe ricikluar atë përmes një rrjeti të kompanive off-shore. ED ka pretenduar se Sandesaras përdornin emrat e punonjësve të tyre dhe në krijimin e 249 kompanive vendase dhe 96 kompanive off-shore.

Pas