Bota

Pandemia po fshin turizmin, rreth 1 trilion dollarë humbje


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 19:49 - 07/05/20 |
Al Do

Turizmi ndërkombëtar përballet me krizën e tij më të rëndë, me deri në 1.1 miliardë më pak njerëz që udhëtojnë globalisht në vitin 2020. Shkalla e ndikimit të pandemisë së koronavirusit përshkruhet në një raport të Organizatës Botërore të Turizmit (UNWTO), i cili parashikon një rënie në udhëtimet ndërkombëtar midis 58% dhe 80% në këtë vit.

Kjo është për shkak të kufizimeve të udhëtimit dhe mbylljes së aeroporteve dhe kufijve në të gjithë botën. Parashikimi i një rënie prej 58% bazohet në rihapjen graduale të kufijve ndërkombëtarë dhe lehtësimin e kufizimeve të udhëtimit në fillim të korrikut; shifra prej 80% bazohet në fillim të dhjetorit.

Në nivel global, kriza kërcënon jetesën e deri në 120 milionë njerëzve që mbështeten drejtpërdrejt në turizëm për punë – dhe miliona më shumë në mënyrë indirekte – ndërsa përfaqëson një humbje financiare në të ardhurat nga turizmi midis 943 miliardë dhe 1.2 trilion dollarë. Parashikimet bazohen në shifrat e UNWTO për tre muajt e parë të këtij viti, të cilat tregojnë një rënie në mbarë botën në fluturimet ndërkombëtare prej 22%. Pas fillimit të bllokimit në shumë vende, fluturimet u ulën me 57% vetëm për muajin Mars.

“Bota po përballet me një krizë të paparë shëndetësore dhe ekonomike,” tha Zurab Pololikashvili, sekretari i përgjithshëm i UNWTO. “Turizmi është goditur shumë, me miliona punë në rrezik në një nga sektorët më intensivë të punës në ekonomi.”

Shifrat janë në përputhje me parashikimet e Këshillit Botëror të Udhëtimit dhe Turizmit (WTTC) për më shumë se 100 milion humbje pune në sektorin e udhëtimit dhe turizmit, me tre të katërtat e këtyre në vendet e G20.

“Ky është një ndryshim tronditës dhe thellësisht shqetësues në një kohë kaq të shkurtër,” tha Gloria Guevara, CEO e WTTC. “Vetëm në Prill, hulumtimi ynë tregon një rritje prej 25 milion në numrin e humbjeve të vendeve të punës në udhëtim dhe turizëm. I gjithë cikli i turizmit po fshihet nga pandemia. Udhëtimi dhe turizmi janë shtylla kurrizore e ekonomisë globale. Pa të, ekonomitë globale do të përpiqen të rikuperohen në çdo mënyrë domethënëse dhe qindra miliona njerëz do të pësojnë dëme të mëdha financiare dhe mendore për vitet në vazhdim. ”

Ndikimi do të ndryshojë në rajone të ndryshme në periudha të ndryshme, me Azinë dhe Paqësorin që pritet të kthehen së pari. Sipas sondazhit të Panelit të Ekspertëve të UNWTO, pritet që një rikuperim në tremujorin e fundit të vitit 2020 dhe në fillim të vitit 2021, ndërsa turizmi vendas pritet të rikuperohet më shpejt sesa kërkesa për udhëtime ndërkombëtare.

Të ardhurat globale të linjave ajrore parashikohet të bien me më shumë se gjysmën – 314 miliardë dollarë – në vitin 2020, sipas vlerësimeve të fundit nga Shoqata Ndërkombëtare e Transportit Ajror (Iata). Kjo është pothuajse tre herë më keq sesa “skenari i tyre më i keq” i marsit. /Opinion.al

Pas