Rajoni

Palmer dhe Grenell me qendrime të ndryshme për çështjen e territoreve?


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:18 - 19/02/20 |
Al Do

SHBA është e hapur për idenë e shkëmbimit të territoreve mes Kosovës dhe Serbisë shkruan Euobserver duke cituar të dërguarin e Shteteve të Bashkuara për Ballkanin Perëndimor, Matthew Palmer për tu mohuar më vonë nga i dërguari i presidentit Trump, Richard Grenell.

Artikulli i Euobeserver ka sjellë reagim të menjëhershëm të mediave dhe opinionit publik pasi ai tregon se ka një thyerje mes qëndrimit të Gjermanisë dhe SHBA-së sa i përket shkëmbimit të territoreve në Ballkan.

U takon palëve të krijojnë parametrat e dialogut”, ka thënë zoti Pamer për euobserver kur është pyetur për idenë e shkëmbimit të territoreve.

Megjithatë, reagimi erdhi nga zyra e ambasadorit amerikan në Berlin, Richard Grenell i cili e cilësoi artikullin “fake news”

Lajm i rremë. Ju kurrë nuk më keni thirrur apo shkruar për të pyetur. Unë jam për atë që palët bien dakord – Unë jam i përqendruar në zhvillimin ekonomik, jo në politikë”, shkruan Grenell në Twitter.

Përgënjeshtrimi i tij lidhet me faktin se ai nuk është pyetur por Euobersver në artikullin e saj nuk citon zotin Grenell por Matheë Palmer, të cilin sipas artikullit e ka pyetur në Bruksel gjatë Konferencës së Donatorëve.

“Ajo çfarë mbështesim ne është që palët të gjejnë rrugë për t’u kthyer në tavolinën e negociatave, duke vendosur në tavolinë çështjet që i shqetësojnë ato dhe të gjejnë mënyrë për normalizim të marrëdhënieve, mundësisht me njohje reciproke në qendër”, citohet të ketë thënë Palmer nga Euobserver.

Pyetjes nëse pozicioni i Shteteve të Bashkuara është kundër Gjermanisë, e cila ka deklaruar se marrëveshja për shkëmbim territoresh mund të destabilizojë rajonin ai nuk i është përgjigjur.

Ende nuk ka një reagim nga zyra e zotit Palmer lidhur me këto deklarata. /Opinion.al

Pas