Aktualitet

Paketa fiskale dhe buxheti për 2023/ Meta: Të hiqet parashikimi për 10-fishimin e gjobaveBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:51 - 08/11/22 |
Opi Nion

Kreu i Partisë së Lirisë, Ilir Meta gjatë mbledhjes së zhvilluar ditën e sotme me Komitetin Drejtues Kombëtar të Rinisë të PL, foli për situatën ekonomike në vend.

Meta u shpreh se vendi është drejt përkeqësimit dhe se buxheti i ri dhe paketa fiskale e qeverisë i shërben më shumë kësaj gjendjeje.

Kreu i PL-së kërkoi që të hiqet parashikimi i vendosjes së gjobave 10-fish, pasi sipas tij është një masë represive ndaj biznesit të ndershëm.

Po ashtu, Meta kërkoi që të të anulohet rritja e akcizës për prodhuesit vendorë të industrisë së birrës dhe të verës.

“Situata ekonomike në vend drejt përkeqësimit dhe kësaj do i shërbejë dhe buxheti i ri dhe paketa fiskale që ka sjellë qeveria. Është e qartë se rritja ekonomike është ngadalësuar, PBB është në rënie. Treguesit e shitjeve janë në rënie, treguesit e konsumit janë në rënie, çmimet e konsumit janë në rritje. Kosto e prodhimit është në rritje, borxhi publik është në rritje, llogaritet në 119 mld euro. Normat e interesit bazë kanë shkuar 2.75% duke shtuar koston e huamarrjes për familjet, sipërmarrjet dhe vetë qeverinë. Në këtë situatë të gjitha përpjekjet e qeverisë për të reduktuar deficitin, janë në dëm të të gjithë qytetarëve, familjeve, bizneseve, sidomos të prodhimit vendas dhe janë vetëm në interes të klientëve të qeverisë, duke rënduar produktivitetin e borxhit dhe duke goditur prodhimin vendas.
Kërkojmë që të hiqet parashikimi i vendosjes së gjobave 10-fish, pasi është një masë represive ndaj biznesit të ndershëm, antikushtetuese dhe jo proporcionale, përkeqëson klimën e biznesit në vend. Të anulohet rritja e akcizës për prodhuesit vendorë të industrisë së birrës dhe të verës pasi efekti i saj në ulje të të ardhurave të parashikuara në 0.2 mld lekë, por mbi të gjitha rrezikon mijëra vende pune dhe rrezikon disa nga brandet më të njohura Made in Albania. Anulimi i taksës speciale për prodhuesit e energjisë elektrike pasi kjo jo vetëm do t’i kushtojë qeverisë, shtetit dhe taksapaguesit pasi ata do t’i fitojnë të gjitha gjyqet me qeverinë, por njëkohësisht kjo nuk nxit rritjen e investimeve në sektorin e energjisë elektrike pasi këta ia shesin 7 herë më lirë se sa banda që e importon”, deklaroi Meta./Opinion.al

 

Pas