Kryesore

Paketa Antishpifje/ Venecia e “rrëzoi” por Rama do e çojë në Kuvend


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:44 - 19/06/20 |
el ida

Kryeministri Rama i quajti “opinione të vyera”, rekomandimet e Komisionit të Venecias për paketën anti-shpifje.

Përmes një postimi në Twitter, kreu i qeverisë shkroi se pa humbur kohë duhet të adresohen në Kuvend sugjerimet dhe të garantohet me ligj e drejta e çdo njeriu për t’u mbrojtur nga Shpifja, si dhe detyrimin e çdo portali për t’u identifikuar si subjekt i ligjit.

“Mirënjohje Komisionit të Venecias për Opinionin mbi “Antishpifjen”!Tani pa humbur kohë të adresojmë në Kuvend sugjerimet e vyera dhe të garantojmë me ligj të drejtën e çdo njeriu për t’u mbrojtur nga Shpifja,si dhe detyrimin e çdo portali për t’u identifikuar si subjekt i ligjit.”, shkroi kryeministri.

Megjithatë, nuk bëhet e qartë se cilave prej sugjerimeve të Venecias i referohet Rama. Më 5 Qershor, Komisioni i ka sugjeruar qeverisë shqiptare të rishikojë paketën antishpifje pasi sipas tyre draft-amendamentet e ligjit janë të pa zbatueshme në variantin aktual.

Në draft-opinionin e Venecias thuhej se ligji vuan nga paqartësitë dhe mund të ketë një efekt frenues të fjalës së lirë dhe fjalimit politik në Shqipëri. Ndër të tjera, Komisioni i Venecias nuk bie dakord me gjobat në rast të shkeljes së ligjit nga mediat “online”.

“Jashtëzakonisht problematike për lirinë e mediave në kontekstin shqiptar është natyra e ashpër dhe me efekte të mëdha negative e gjobave. Gjobat jashtëzakonisht të larta paraqesin një kërcënim me efekt pothuajse aq të ftohtë sa burgimi, megjithëse më shumë tinëzarë” mund të shihet një mënyrë indirekte për të ushtruar presion në media…Komisioni i Venecias nuk mbështet gjithshtu parashikimet ligjore të cilat nuk garantojnë pezullim të gjobave ndaj mediave “online” në rast ankimimi në gjykatë”, lexohet në raport.

Në fund, Komisioni i Venecias inkurajon autoritetet shqiptare të mbështesin krijimin e një organi vetërregullues që funksionon në mënyrë efektive dhe që përfshin të gjithë aktorët përkatës në fushën e mediave. /Opinion.al

Pas