Kronikë

Pa rrip dhe me shpejtësi, makina inteligjente penalizon 746 shoferë në Durrës


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 21:29 - 07/11/21 |
Opi Nion

Makina inteligjente, vijon të  regjistrojë dhe penalizojë drejtuesit e mjeteve që janë në shkelje të rregullave të qarkullimit. Sikurse informon policia, prej mbrëmjes së datës 5 nëntor deri mbrëmjen e së dielës makina inteligjente është zhvendosur në Durrës, për të monitoruar qarkullimin e automjeteve në disa rrugë të brendshme të qytetit të Durrësit, si dhe në dalje e në hyrje të këtij qyteti.

“Gjatë monitorimeve me afate të shkurtra kohore, në shumë pika të cilësuara me risk për përfshirje në ngjarje rrugore, Njësia Operacionale e Drejtorisë së Policisë Rrugore, në bashkëpunim me Policinë Rrugore të DVP Durrës, nëpërmjet makinës inteligjente, kanë konstatuar 746 shkelje për shpejtësi mbi normat e lejuara, shpejtësi që në qytet kanë arritur deri në 90 km/h”, njofton policia.

Shkeljet e konstatuara

  • 112 prej tyre janë konstatuar në shkelje të trefishtë: shpejtësi, përdorim të celularit dhe mosvendosje të rripit të sigurimit;
  • 58 drejtues të tjerë për shpejtësi, për të cilët është vendosur edhe sanksioni plotësues pezullim i lejes së drejtimit, pasi shpejtësitë varionin nga 70 km/h deri në 90 km/h në rrugët e brendshme të qytetit të Durrësit;
  • 54 drejtues janë konstatuar me shpejtësi dhe pa vendosur rripin e sigurimit.

 

 

 

 

Pas