Aktualitet

Opozita “dëgjon” amerikanët: 30 qershori shkon në Kushtetuese


               Publikuar në : 15:38 - 18/07/19 |
geliano fataj

Opozita ka bërë lëvizjen e parë ligjore për të anuluar zgjedhjet e 30 qershorit. Kryebashkiakja e Shkodrës, Voltana Ademi ka depozituar në Gjykatën Kushtetuese ankimin kundër zgjedhjeve lokale.

Padia është depozituar në emër të Shoqatës se Bashkive të Shqipërisë dhe nga Kushtetuesja kërkohet zhbërja e të gjithë procesit të 30 qershorit.

Kjo lëvizje është propozuar dhe më herët nga faktori ndërkombëtar.

Që nga ambasada amerikane në Tiranë por dhe ambasadat e vendeve të BE-së kanë theksuar se është kjo Gjykatë që duhet të flasë për ligjshmërinë e procesit të 30 qershorit.

Vetëm një ditë pasi në Shqipëri u zhvilluan zgjedhjet lokale, Ambasada Amerikane sugjeroi që “Ata që dëshirojnë të sfidojnë rezultatin e zgjedhjeve, mund të presin nga Gjykatën Kushtetuese, e cila shpresojmë do të ngrihet së shpejti, me gjykatës të cilët kanë kaluar një proces rigoroz vettingu.”/ Opinion.al

Pas