Aktualitet

Operacion masiv kundër kanabisit. 6724 kontrolle, asnjë rast kultivimi


               Publikuar në : 17:00 - 26/02/20 |
Al Do

Një operacionin masiv ka nisur prej orëve të para të mëngjesit dhe është ende në vijim, me qëllim parandalimin e kultivimit të bimëve narkotike.

Sipas policisë po kryhen kontrolle në terren nga 445 grupe kontrolli, ku janë angazhuar 2225 punonjës policie të strukturave të Drejtorive Vendore të Policisë dhe të Policisë Kufitare. Operacioni monitorohet nga drejtorët e departamenteve dhe drejtorët e drejtorive qendrore në Drejtorinë e Përgjithshme të Policisë së Shtetit.

Deri në këto momente, në gjithë vendin janë ushtruar 6724 kontrolle, nga këto: 4956 në sera, 457 në tunele, 211 në ish-reparte ushtarake, 546 në ish-rezerva dhe magazina shtetërore, 249 në banesa të pabanuara, 34 në vila dhe banesa të dyshuara, 271 në objekte të ndryshme dhe territore të pyllëzuara që dyshohet se mund të shfrytëzohen për kultivim të bimëve narkotike.

Gjatë kontrollit në terren policia ka kapur shtetasin A. M., person i shpallur në kërkim për vjedhje.

Gjithashtu, po gjatë kontrolleve, nga shërbimet e Policisë së Shkodrës, në fshatin Gur i Zi, është kapur personi në kërkim I. F., i dënuar nga gjykata për mos kallëzim krimi.

Deri tani nuk është konstatuar ndonjë rast i kultivimit të bimëve narkotike.

Ky operacion vjen pas detyrave të dhëna një ditë më parë nga Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit, gjatë takimit me zëvendësdrejtorët e qarqeve dhe shefat e komisariateve. /Opinion.al

 

Pas