Aktualitet

Omicron ka simptoma më të lehta


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 20:11 - 05/01/22 |
Opi Nion

Mjeku imunolog, Genc Sulçebe thote se varianti i ri Omicron i cili prej dy javësh po qarkullon edhe në vendin tonë, ka simptoma më të lehta. Gjatë një interviste për Klan News, Sulçebe tha se ky variant ka më shumë ngjashmëri me gripin sezonal.

Imunologu thotë se varianti i ri i Omicron, ka një përhapje shumë të madhe, duke sjell edhe shumë riinfektime të atyre që e kanë kaluar më parë coronavirusin.

Sipas Sulçebe rastet e infektimit si nga Covid-19 dhe nga gripi sezonal, ose florona si janë cilësuar rastet që janë diagnostikuar nuk janë shqetësuese, kjo tregon se Sars Cov 2 po bëhet më i ngjashëm me gripin dhe po humbet agresivitetin. Klan News

Pas