Bota

OKB: Pesë milionë fëmijë në mbarë botën ndërrojnë jetë para ditëlindjes së pestëBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:29 - 10/01/23 |
Opi Nion

Pesë milionë fëmijë në mbarë botën vdiqën para ditëlindjes së tyre të pestë në 2021, me pothuajse gjysma (47%) që vdiqën gjatë muajit të tyre të parë, sipas shifrave të reja të OKB-së.

Shumica e vdekjeve mund të ishin parandaluar me një kujdes më të mirë shëndetësor, thonë aktivistët, duke shtuar se vdekjet midis foshnjave të porsalindura nuk janë ulur ndjeshëm që nga viti 2017.

Shifrat, të publikuara nga Grupi Ndër-agjenci i OKB-së për Vlerësimin e Vdekshmërisë së Fëmijëve të martën, treguan se ndërsa nivelet e vdekshmërisë kanë rënë që nga viti 2000, progresi është ngadalësuar gjatë 12 viteve të fundit.

Dr Vandana Tripathi, drejtoresha e operacionit të sigurt Momentum në programin e planifikimit familjar dhe obstetrikës në OJQ EngenderHealth, tha: “Mjerisht, 2.3 milionë të porsalindurit që vdiqën në muajin e parë të jetës nuk është një reduktim domethënës nga 2.5 milionë foshnjat. të cilët vdiqën në muajin e parë në 2017-ën .

në raport thuhet se fëmijët e lindur në Afrikën Sub-Saharianë kanë 15 herë më shumë probabilitet të vdesin në fëmijëri sesa bashkëmoshatarët e tyre në Evropë dhe në Amerikën e Veriut.

OKB ka raportuar se 1.9 milionë foshnja kanë lindur pa shenja jete gjatë vitit 2021, ku rastet më të larta kanë qenë në Afrikën Sub-Sahariane dhe në Azinë Jugore.

Një nga shkaqet e tjera lidhur me këtë fenomen është lindja e parakohshme dhe komplikimet gjatë lindjes. Këto raste njihen ndryshe si vdekje neonatale.

Ndërsa Covid-19 nuk ndikoi shumë në vdekshmërinë e fëmijëve, pandemia mund të ketë rritur rreziqet e ardhshme të mbijetesës, tha OKB. Pandemia ka nxitur një nga ndryshimet më të mëdha të qëndrueshme në mbulimin global të vaksinimit me dhjetëra miliona fëmijë tani të cenueshëm ndaj sëmundjeve të parandalueshme.

Në lidhje me Covid-19, OKB nuk ka gjetur lidhje mes saj dhe vdekshmërisë së fëmijëve. Por megjithatë, pandemia ka nxitur një nga ndryshimet më të mëdha që është ajo e vaksinimit për dhjetëra miliona fëmijë të cilët janë të rrezikuar ndaj sëmundjeve të parandalueshme.

Pas