Bota

OBSH: Pandemia në botë po ngadalësohet, përjashtim Mesdheu


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 09:27 - 26/08/20 |
Opi Nion

Të dhëna pozitive veçanërisht pë kontinentin amerikan. Gjatë javës 17 – 23 gusht është regjistruar një rënie me  5% e rasteve të infektimeve nga korornavirusi dhe një ulje me 12% e vdekjeve, karahasuar me një javë më parë. Ngadalësimi është parë kudo me përjashtim të juglindjes aziatike dhe Mesdheut lindor.

Konkretisht dy zonat e fundit kanë regjistruar respektivisht 4,06%  dhe  4,28%  përqind rritje. Në kontinentin amerikan rënia ka shënuar 35%, në Europë 0,9% dhe në Afrikë 8,4%.

Sipas të dhënave javore të OBSH pandemia është duke u ngadalësuar veçanërisht në SHBA.
Java që lamë pas ka shënuar 1,7 milionë raste të reja dhe 39 mijë viktima në të gjithë botën./Opinion.al

Pas