Bota

“Objektivi s’është pushtimi i Ukrainës”, Putin: Kievi saboton zgjidhjen paqësore


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:47 - 16/03/22 |
Opi Nion

Presidenti Vladimir Putin shprehet se qëllimi i Rusisë në Ukrainë nuk është ta pushtojë atë, duke renditur arsyet e çmilitarizimit, neutralitetit dhe denazifikimit të saj.

Në lidhje me bisedimet për paqen, kreu i Kremlinit akuzoi në një intervistë për mediat ruse autoritetet ukrainase se po sabotojnë një zgjidhje paqësore të krizës, lidhur kjo edhe me deklaratat e fundit nga Zelensky se refuzon një status neutral të ngjashëm me atë austriak dhe suedez.

Sipas Putin “operacioni special” vijon sipas planit.

“Përparimi i trupave ruse në Ukrainë po zhvillohet në një zbatim të qartë të planeve të hartuara më herët”, përfundon presidenti rus.

Pas