Aktualitet

Numri i lartë i azilkërkuesve, PD: Shqipëria e Ramës po shkretohet


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:14 - 30/09/21 |
Opi Nion

Nënkryetarja e PD, Jorida Tabaku ka reaguar sot për numrin e lartë të azilkërkuesve shqiptarë në vendet Evropës. Sipas Tabakut, ky fakt rrezikon një nga pikat e vendosura nga BE për çeljen e negociatave me Shqipërinë.

Më tej, Tabaku thotë se ka ardhur koha që të ndryshojmë realitetin dhe që politika të punojë për qytetarët.

“Shqipëria e Ramës është një Shqipëri që shkretohet. Kemi numrin më të lartë të azilkërkuesve në Europë duke rrezikuar edhe një nga pikat e vendosura nga BE për çeljen e negociatave.

Kriteret e vendosura janë një letër lakmuesi për të kuptuar se sa seriozisht e ka qeveria jonë procesin e integrimit. Por sot numërohen mbi 200 mijë shqiptarë që kanë ikur nga vendi në 8 vjet. Nuk shohin të ardhmen këtu, nuk besojnë më tek një qeveri që punon për veten dhe varfëron shqiptarët. Ka ardhur koha të ndryshojmë realitetin! Ka ardhur koha që politika të punojë për qytetarët! Ka ardhur koha që integrimi të jetë kryefjala e përpjekjes sonë për një vend më të mirë dhe pranë familjes Europiane”, shkruan Tabaku./Opinion.al

Pas