Rajoni

“Nuk vendos BE dhe SHBA”, Vuçiç: Do të furnizohemi me armatim nga Rusia e Kina


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 20:57 - 12/10/21 |
Opi Nion

Presidenti Aleksandër Vuçiç është shprehur i vendosur se Serbia do të vijojë të blejë armë nga Rusia dhe Kina.

Vuçiç gjatë një panairi armësh në kuadër të samitit dy-ditor që shënonte 60-vjetorin e konferencës së parë të Lëvizjes së Shteteve të Painkuadruara, se SHBA dhe BE nuk mund të vendos lidhur me sasinë e armatimit të Serbisë.

Ai shtoi se nëse SHBA dhe BE vendos për armatimin e Serbisë, atëherë serbia nuk do të jetë më shtet.

“Nëse dikush mendon se duhet t’i kërkojmë SHBA-së ose BE-së të vendosin për armët tona, le ta shfuqizojmë shtetin tonë. Ne jemi një vend i lirë që dëshiron të frenojë agresione të mundshme”, ka thënë Vuçiç.

Ndër të tjera Vuçiç ka thënë se Serbia është në “rrugën drejt Bashkimit Evropian, ajo dëshiron bashkëpunim me të gjithë”.

Pas