Bota

Nuk respektuan masat anti-COVID, autoritetet dënojnë qytetarët në rrugë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 08:35 - 08/08/20 |
Opi Nion

Teksa shumë shtete në të gjithë botën kanë lehtësuar masat kundër përhapjes së koronavirusit, Venezuela vijon vijon t’i mbajë në fuqi. Personat të cilët nuk respektojnë masat, ndëshkohen nga autoritetet në rrugë dhe shpesh herë dhunohen.

Roberto Vargas po shkonte të blinte miell me fëmijët e tij në Karakas, kur uli maskën për të fshirë djersën nga fytyra. Një oficer i Rojes Kombëtare e pa dhe e urdhëroi që të qëndronte ulur për më shumë se 50 minuta në rrugë bashkë me disa persona të tjerë që kishin thyer masat anti-Covid.

Grupet për të drejtat e njeriut deklarojnë se autoritetet po ndëshkojnë qytetarët në mënyra të çuditshme për shkelje të masave si mos qëndrimi në radhë, mosbajtja e distancës apo refuzimi i izolimit.

Grupi “Provea” postoi një video më 31 korrik ku shfaqej një ushtar i ushtrisë së Venezuelës në shtetin jugor të Tachira ndërsa urdhëronte tre të rinj të bënin pompa në rrugë pasi kishin thyer orarin e shtetrrethimit të vendosur për shkak të pandemisë.

Në disa raste të tjera, forcat e sigurisë kanë përdorur dhe dhunën si formë disipline. Më 22 korrik në një video dallohen 3 persona që qëllohen me shkopa bejsbolli nga këmbët pasi shkelën rregullat për parandalimin e përhapjes së koronavirusit./ Opinion.al

Pas