Bota

Nuk mbajti premtimet, qytetarët lidhin në pemë kryebashkiakun


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:42 - 15/01/21 |
Opi Nion

Premtimet e pa mbajtura kanë shtyrë qytetarët e Chiapas që të përplasen fizikisht me krybashkiakun e tyre.

Óscar Ramírez, kryebashkiaku i qytetit jugor meksikan është lidhur nga qytetarët në një pemë teksa kishte shkuar në terren për prezantimin e  një serie projektesh publike që u kishte premtuar banorëve të qytetit të Frontera Comalapa.

Por pakënaqësia me rrjetin e ujit, ka bërë që përfaqësuesit nga 11 komunitetet nga të cilat përbëhet qyteza në kufi me Guatemalën, ngritën pyetje të zemëruar ndaj Ramírez për gjendjen e rrënuar të sistemit të ujit të pijshëm dhe më pas u përplasën fizikisht.

Pas incidentit, Ramírez doli në rrjetet sociale duke u përpjekur të mos i jepte rëndësi ngjarjes  ndërsa ka thënë se nuk ishte lidhur në pemë, edhe pse kjo dukej qartë në fotot.

Pas