Aktualitet

“Nuk filmojmë për propagandë”, Rama: Njerëzit të shohin realitetin


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:56 - 10/02/21 |
Semiljana Azizi

Kryeministri Edi Rama ka qenë ditë  e sotme në Zallher. Së bashku me kryebashkiakun Erion Veliaj, vizituan familjen Xhixha , teksa gjatë biedës Rama është shprehur se videot dhe fotot bëhen për të dokumentuar dhe treguar njerëzve që po punohet dhe jo për propagandë.

Familjes Xhixha, i është ndërtuar shtëpia nga e para, pasi iu shkatërrua plotësisht nga tërmeti tragjik i 26 nëntorit.

Ne vijmë këtu që të tjerët që presin të shohin që po ecën puna sepse ndryshe po qe puna për televizorin nuk del puna, dalin vetëm fjalët dhe historitë e kronikave të zeza që janë në të gjithë botën. Këtu fillon dhe nuk mbaron. Këta nuk kanë si e kuptojnë këtë punë. Kjo nuk është propagandë, as inaugurim, por informim për të tjerët, sepse janë në çadra, në shtëpi me qira, duhet t’i informojmë. Njerëzit kështu shohin realitetin. Thonë këta kështu e kanë, i fusin të gjithë me një thes. Kështu ata ju shohin ju dhe e kuptojnë që punët po ecin. Sfida jonë është që të marrim që është bërë keq dhe ta kthejmë mbarë. Thonë pse e duan mandatin e tretë por e duam sepse kemi beteja. Beteja me tërmetin ende nuk ka mbaruar. Duhet të mbarojmë betejën me pandeminë, infektimet, me të gjithë këtë siklet të madh shëndetësinë. Po vaksinimin do e bëjmë, të tjera e të tjera”, tha Rama teksa u ndal duke biseduar me familjarët.

Banori 1: Ti kishte qëlluar atij tjetrit do të thoshte nuk kam buxhet.
Banori 2: Jo me dalë në televizor por kryeministri e ka marrë Shqipërinë keq dhe më keq, i ra dhe tërmeti, pandemia, shyqyr Zotit, nuk dimë si të përshkruajmë me pak fjalë.
Edi Rama: Për njeriun janë të gjitha, rëndësi ka që çfarë vjen për keq ta kthesh për mirë. Tërmeti erdhi për keq por pas kësaj vuajte ju u bëtë me shtëpinë të re. Është për ju për kalamajtë. Janë mijëra familje që do të hynë në shtëpi të re, më të bukur./Opinion.al

Pas