Bota

Nju Jork/ Stuhia e fuqishme bllokon banorët 2 ditë në automjete, 28 të vdekurBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:53 - 27/12/22 |
Opi Nion

Të paktën 28 ​​persona kanë vdekur në shtetin perëndimor të Nju Jorkut, shumica e tyre në Buffalo, pasi një stuhi dimërore vazhdon të godasë Amerikën e Veriut.

Një zyrtar shtetëror tha se disa njerëz ishin bllokuar në makina për më shumë se dy ditë gjatë asaj që ishte “ndoshta” stuhia më e keqe e jetës së tyre.

Deri në nëntë inç (23 cm) të tjera borë priten të martën në pjesën tjetër të shtetit, paralajmërojnë meteorologët.

Stuhia – që shtrihet nga Kanadaja në Meksikë – ka vrarë 56 njerëz në total.

Presidenti amerikan Joe Biden miratoi një deklaratë emergjente që lejon mbështetjen federale për shtetin e Nju Jorkut. “Zemra ime është me ata që humbën të dashurit këtë fundjavë festive”, shkroi ai në Tëitter.

Guvernatorja e shtetit Kathy Hochul, me origjinë nga Buffalo, e përshkroi stuhinë si “stuhinë e shekullit”. “Është si të shkosh në një zonë lufte, tronditëse.”

Ajo shtoi se shumë automjete të urgjencës nuk kishin arritur në zonat më të goditura ose kishin ngecur në dëborë vetë.

Një familje me fëmijë të vegjël – nga dy deri në gjashtë vjeç – duhej të priste 11 orë përpara se të shpëtohej në orët e para të ditës së Krishtlindjes (e diel).

“Unë në thelb isha thjesht i pashpresë,” tha babai, Zila Santiago, për CBS Neës. Ai tha se ia doli të qëndronte ngrohtë duke mbajtur motorin në punë dhe e mbajti larg shqetësimin duke luajtur lojëra me fëmijët.

 

Pas