Aktualitet

“Një traktat për Shqipërinë”, Flutura Açka flet për librin e Lulzim Bashës


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:54 - 22/03/21 |
Opi Nion

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ditën e sotme po prezanton librin “Misioni im”. Fjalën hyrëse në ceremoninë e prezantimit të librit e mbajti botuesja dhe njëkohësisht kandidatja e PD në Elbasan, Flutura Açka. Ajo tha se ky libër është një ftesë për një debat publik dhe secili prej nesh është i pranishëm.

“Debati politik është një gjë shumë e shëndetshme për demokracinë dhe mendoj se ky libër është një ftesë për një debat publik dhe secili prej nesh është i pranishëm. Askush prej nesh qoftë ekonomist, qoftë edhe inxhinier, qoftë mjek, çfarëdo profesioni të ketë është pjesë e këtij debati publik shoqëror që është shumë i rëndësishëm. Nuk duhet t’ia lëmë në dorë vetëm politikës sepse flasin politikanët dhe ia zënë vendin njerëzve të tjerë. Para shoqërisë dhe para demokracisë jemi që të gjithë të barabartë. Mendoj se ky libër e ka këtë ftesë publike. Para se të flas diçka për librin dhe do t’ia lë fjalën sigurisht zotit Basha të shpjegojë idetë e tij, qasjet e tij në këtë libër që janë të shumta që kanë të bëjnë me të gjitha fushat edhe ka edhe gjëra personale që janë shumë të rëndësishme megjithëse është treguar shumë i kursyer”, -tha Açka.

Më tej, Açka e quajti librin “Misioni im” një traktat për Shqipërinë sot, të cilin tha se duhet ta lexojnë të gjithë qytetarët.

“Zoti Basha e ka quajtur letër e hapur, në fakt është një traktat për sot, për Shqipërinë sot që duhet ta lexoje çdo shqiptar i cili do të gjejë veten në të gjitha format që ai mendon qasjen e tij në ekonomi, në politikë, në debat publik, në raport me Kosovën”,-tha Açka./Opinion.al

 

 

Pas