Kryesore

“Një pjesë e evropianëve e kanë parë në filma”, Rama: Ne e dimë çfarë është luftaBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 19:40 - 29/08/22 |
Opi Nion

Sot kryeministri Edi Rama ka qenë i pranishëm në edicionin e 17-të Forumit Strategjik të Bledit në Slloveni.

Rama u shpreh gjatë fjalës së tij se Shqipëria mbështet Ukrainën, duke shtuar se shqiptarët e dinë shumë mirë se çfarë është lufta, ndryshe nga perëndimorët.

“Nëse do të flisnin për rrezikun e lodhjes duhet të kishit ftuar vende të tjera këtu. Në vend të Kroacisë, duhet të kishit ftuar Gjermaninë. Në vend të Shqipërisë, duhet të kishit ftuar Italinë. Na duhet të flasim për të tjerët sepse nuk mendoj se rreziku i lodhjes është në Shqipëri. Ne e kemi parë luftën gjatë jetës dhe e dimë çfarë është. Unë besoj që po ka një rrezik të madh. Kufiri i dhimbjes është shumë i lartë. Ukrainasit janë njerëz të fortë. Lajm i mirë është që Ukraina nuk e ka humbur luftën dhe Rusia nuk e ka fituar. Në pjesën më të vjetër të BE, ata nuk kanë parë luftë, përveçse në Netflix. Lexova sot që rritja ditore e shpenzimeve për familjet italiane është 5 euro. Italianët janë një vend shumë tragjik kur vjen fjala e të ngrënit e të pirit. Ne jemi gati me zemër të mbështesim Ukrainën deri në fund. Nuk jam i sigurt që Shqipëria mund ta ndihmojë Ukrainën të fitojë luftën”, tha Rama.

Pas