Politikë

Rama: Shqipëria nuk ka nevojë për gazin e RusisëBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 20:12 - 29/08/22 |
Opi Nion

Kreu i qeverisë shqiptare, Edi Rama thotë se vendi ynë nuk ka nevojë për gazin rus, edhe pse mungesa e tij ka çuar botën në prag të një krize të rëndë energjike.

Në Forumin Strategjik të Bledit në Slloveni, Rama tha se Shqipëria ka reaguar fortë kundër Rusisë pas sulmeve në Ukrainë.

Kryeminsitri solli gjithashtu në vëmendje se Shqipëria sapo ka arrestuar “dy shtetas rusë dhe një ukrainase që tentuan të hynin në një fabrikë ushtarake”.

Sipas kryeministrit , Shqipëria ndodhet në kushte të tjera krahasuar me ato të vendeve të BE që janë të varur nga Rusia për energjinë.

“Shqipëria është shumë unike. Ne nuk kemi nevojë për gazin  rus. Prandaj reagojmë fort ndaj Rusisë. Historia jonë ka qenë e tillë që ne nuk kemi asnjë lloj ndjesie kundrejt Rusisë. Në perandoritë sovjetike, monumenti i Stalinit u hoq me hijeshi në vitet 70, ndërsa ne e mbajtën edhe pas rënies së murit të Berlinit. Prodhimi ynë i energjisë është në bazë ujore. Kemi marrë një vendim kurajoz për të mos prekur çmimet për familjarët dhe bizneset e vogla. Ne po e mbulojmë plotësisht këtë diferencë që është e rëndëishsme për buxhetin shqiptar. Ne ia kemi dalë”, tha Rama.

Pas