Bota

Një muaj pushtim, Zelensky thirrje njerëzve për protesta globale: Ejani në sheshe


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 08:26 - 24/03/22 |
Opi Nion

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, iu bëri thirrje njerëzve në mbarë botën që të dalin në protesta të enjten për të treguar mbështetjen e tyre për Ukrainën, në kohën kur shënohet një muaj nga fillimi i agresionit rus.

“Lufta e Rusisë nuk është vetëm lufta kundër Ukrainës. Kuptimi i saj është shumë më i gjerë”, shprehet Zelensky. “Rusia filloi luftën kundër lirisë. Ky është vetëm fillimi. Rusia po përpiqet të mposhtë lirinë e të gjithë njerëzve në Evropë”,-vijoi ai.

“Ejani në sheshe nga zyrat, shtëpitë, shkollat ​​dhe universitetet tuaja, në emër të paqes, me simbolet ukrainase për të mbështetur Ukrainën, për të mbështetur lirinë, për të mbështetur jetën”, tha presidenti.

Fjalimi i Zelensky erdhi disa orë përpara samitit të NATO-s në Bruksel, ku vendet perëndimore pritet të bien dakord për dërgimin e përforcimeve në Evropën Qendrore dhe Lindore për të forcuar mbrojtjen e bllokut.

Presidenti amerikan Joe Biden do të marrë pjesë në takim në një ditë që do të shënojë një muaj nga fillimi i pushtimit rus./Opinion.al

Pas