Aktualitet

Nisin pushimet kolektive nga puna në Aeroportin Ndërkombëtar të Tiranës


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:01 - 15/06/20 |
Al Do

Shqipëria priti 3 ditë më parë turistët e parë nga Bjellorusia të cilët mbërritën me një avion çarter në Aeroportin Ndërkombëtar të Tiranës.

Sot autoritetet e këtij aeroporti kanë njoftuar nisjen e procedurës së pushimit kolektiv nga puna si pasojë e humbjeve financiare.

Për shkak të dobësimit të ekonomisë shqiptare dhe asaj botërore, ne parashikojmë që veprimtaria tregtare e TIA-s do të vijojë të jetë në rënie. Nisur nga kjo situatë e vështirë, TIA është e detyruar që të ndërmarrë masa me qëllim parandalimin e humbjeve të mëtejshme ekonomike dhe për të siguruar vazhdimësinë e biznesit të saj. Duke qenë se për arsyet e sipërpërmendura është e pamundur që i gjithë stafi të zihet me punë, TIA ka vendosur të fillojë procedurën e pushimit kolektiv nga puna”, lexohet në njoftimine TIA-s.

Numri i punonjësve që shkurtohen do të jetë 52. /Opinion.al

Pas