Aktualitet

Nisin protestat e serbëve në veri, shqiptarët përgjigjen me flamuj kuq e zi  Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:08 - 06/11/22 |
Opi Nion

Një numër i madh protestuesish janë mbledhur në sheshin Car Lazar në Mitrovicën e Veriut, pas ngjarjeve të fundit dhe vendimit të listës serbe për të braktisur institucionet. Largimi i ministrit u shoqërua me largimin e efektivëve të policisë e më pas edhe të zyrtarëve komunalë.

Ndërkohë protestës i janë përgjigjur shqiptarët në veri, që kanë dale me flamuj kuqezi në duar. Situata e krijuar solli reagimin e ndërkombëtarëve, mes të cilëve edhe kreu i dipolomacisë europiane Borrell. Ai tha se këto zhvillime mund të vendosin në rrezik vite punë në kuadër të dialogut.

Zëvendëssekretari i përgjithshëm i NATO-s, Mircea Geoana, i cili konfirmoi se KFOR-i po qëndron në gjendje gatishmërie në rast të tensionimit të situatës./Opinion.al

 

Pas