Aktualitet

Nis vaksinimi i mjekëve në Shkodër, Manastirliu: Të enjten dhe në Vlorë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:56 - 16/02/21 |
Doriana Çepunaj

Këtë të martë ka nisur vaksinimi i bluzave të bardha në Shkodër. Ky proces po kryhet në Pallatin e Sportit dhe ku i pranishëm është kryeministri Edi Rama, si dhe ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu.

Ardhja e 7020 dozave të tjera nga Pfizer i ka hapur rrugë skenarit të qeverisë për të nisur vaksinimin edhe në qarqe të tjera të vendit.

Pas Shkodrës, pritet që të nisë procesi i vaksinimit edhe për qarkun e Vlorës. Sipas skenarit radha do të vijë më vonë për Korçën e Fierin dhe paralelisht me vaksinimin e bluzave të bardha do të nisë edhe vaksinimi të moshuarve.

“Vaksinimin do ta infeksifikojmë. Kanë mbërritur këtu vaksinat e para. Do të hapim të enjten qendrën e vaksinimit në Vlorë dhe do të shtrijmë kështu këtë proces në gjithë vendin.”, tha ministrja./Opinion.al

Pas