Aktualitet

Nis ndërhyrja nga ajri në Karaburun, reagon Niko Peleshi


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:28 - 03/08/21 |
Opi Nion

Ka rinisur ndërhyrja nga ajri për shuarjen e flakëve në Karaburun të Vlorës ku situate duket të jetë serioze.

Ditën e sotme drejt Karaburunit kanë shkuar dy helikopterë, që po punojnë për neutralizimin e situatës, e cila vijon prej ditësh e rënduar, duke shkrumbuar sipërfaqe të tëra toke.

Nga ana tjetër ministri i Mbrojtjes, Niko Peleshi,njofton se trupat kanë ndërhyrë edhe në fshatin Dukat të Vlorës, duke reduktuar zjarrin.

“Neutralizohet plotësisht zjarri në Delisuf, ndërkohe që nderhyrja e trupave mbi fshatin Dukat ka mundësuar reduktimin e zjarrit dhe eleminimin e rrezikut të banesave”, shkruan ministri Peleshi.

Kujtojmë se Karaburuni dhe Dukati janë dy zonat e përfshira nga flakët prej 11 ditësh dhe ndërhyrja nga ajri është bërë vetëm në ditët e fundit./Opinion.al

Pas