Rajoni

Nis largimi i barrikadave në fshatin RudarëBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:52 - 29/12/22 |
Opi Nion

Pasditen e sotme ka nisur largimi i barrikadave në fshatin Rudarë, në komunën e Zveçanit, raporton Radio Europa e Lirë.

Rrugët kryesore që çojnë drejt Jarinjës dhe Bërnjakut – pikat kufitare që lidhin Kosovën me Serbinë – ishin bllokuar që nga 10 dhjetori.

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç njoftoi  pas takimit me përfaqësuesit e serbëve nga Kosova se barrikadat do të hiqeshin këtë të enjte.

Vuçiç u takua me ta mbrëmjen e 28 dhjetorit në kazermën e Ushtrisë Serbe në Rashkë, afër kufirit me Kosovën.

Gjatë natës, disa kamionë, me të cilët ishte bllokuar rruga në lokacionin e njohur si Shkëmbi i Dudës në Mitrovicë të Veriut, janë djegur. S

Sipas Policisë së Kosovës, përveç dëmeve materiale, nuk raportohet për persona të lënduar, përderisa rasti është duke u hetuar.

Këta kamionë ishin vendosur në këtë vend më 27 dhjetor, kur grupe të serbëve vendosën barrikada të reja në rrugët e veriut.

Pas