-Shëndeti

Nga këmba Covid tek skuqja, simptomat më pak të zakonshme të virusit


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:20 - 08/05/20 |
el ida

Organizata Botërore e Shëndetësisë rendit simptomat më të zakonshme të Covid-19 si ethe, lodhje dhe një kollë e thatë. Të tjerat përfshijnë rrufë, dhimbje fyti, bllokim të hundëve, dhimbje, diarre dhe humbje të ndjenjës së shijes dhe / ose aromës. Por sipas “The Guardian” ka edhe simptoma të tjera më të pazakonta, që pacientët kanë shfaqur.

“Këmba Covid”

Pacientët në disa vende kanë raportuar skuqje në gishtërinj, në shumë raste të shoqëruara nga ndonjë prej simptomave të zakonshme të virusit. Gjendja është quajtur “Këmba Covid”. Skuqjet mund të marrin formën e çarjeve të kuqe ose vjollcë dhe, përkundër emrit, mund të gjenden në anën ose pjesën e poshtme të këmbës, ose edhe në duar dhe gishta. Gazeta Evropiane e Dermatologjisë Pedeatrike raportoi një “epidemi” të rasteve midis fëmijëve dhe adoleshentëve në Itali. Ajo tha se ndryshe nga skuqjet e tjera të lidhura me koronavirusin, ky lloj nuk ishte vërejtur më parë.

Inflamacion në sy / syri rozë

Inflamacioni në sy ka qenë një simptomë e rrallë në rastet e Covid-19, me grimca virale që gjenden në lot. Në Mbretërinë e Bashkuar, Kolegji Mbretëror i Ophthalmologists dhe Kolegji i Optometrists thotë: “Është e ditur që çdo infeksion i traktit të sipërm respirator mund të rezultojë në inflamacion në sy viral si një ndërlikim sekondar, dhe ky është gjithashtu rasti me Covid-19. Sidoqoftë, nuk ka gjasa që një person të paraqitet me inflamacion në sy viral sekondar ndaj Covid-19 pa simptoma të tjera të etheve ose kollë të vazhdueshme, pasi inflamacioni duket se është një tipar i mëvonshëm”.

Skuqje ose dëmtim i lëkurës

Një studim, i botuar në Gazetën Britanike të Dermatologjisë javën e kaluar, zbuloi se 6% e 375 rasteve të koronavirusit të ekzaminuar përfshijnë vdekjen e indeve të trupit për shkak të mungesës së furnizimit me gjak, ose zbardhjen e lëkurës. Lëkura mund copëtohet dhe të ketë zona të purpurta ose të kuqe, të cilat mund të shfaqen me modele si dantella. Në studim, kjo u gjet në përgjithësi te pacientët më të moshuar, me raste më të rënda të Covid-19. Sidoqoftë, kjo nuk ndodhte në të gjitha rastet dhe u gjet gjithashtu edhe tek disa njerëz me koronavirus, të cilët nuk u shtruan në spital.

 Marrje mendsh, dhimbje koke

Një studim i 214 pacientëve në Kinë, botuar në Jama Neurology muajin e kaluar, zbuloi se pak më shumë se një e treta (36.4%) kishin përjetuar simptoma neurologjike si marramendje ose dhimbje koke, duke u rritur në 45.5% në ata me infeksione të rënda koronavirus. Duke komentuar studimin, Prof Ian Jones, profesor i virologjisë në University of Reading, tha: “Ndodh, por në përgjithësi nuk është karakteristike e koronaviruseve. Për momentin, komplikimet neurologjike mund të konsiderohen më së miri si pasojë e ashpërsisë së sëmundjes Covid-19, sesa një shqetësim i ri i veçantë.”.

Ndjesi shpimi 

Disa pacientë janë ankuar për një ndjesi ndjesi shpimi gjilpërash, tymi apo edhe djegieje. Dr Waleed Javaid, drejtori i parandalimit dhe kontrollit të infeksionit në spitalin Mount Sinai në New York, tha për today.com se ka të ngjarë që përgjigja imune e pacientit ndaj Covid-19 – e jo vetë virusi – po shkaktonte ndjesi të tilla.

Ai tha: “Ka një reagim të gjerë imunitar që po ndodh. Qelizat tona imunitare aktivizohen dhe si pasojë, shumë kimikate lëshohen në të gjithë trupin tonë. Kur reagimi ynë imunitar funksionon, njerëzit mund të kenë ndjesi të ndryshme … Kam dëgjuar përvoja të ngjashme në të kaluarën me sëmundje të tjera”.

Pas