Bota

Europa në izolim, përkujton 75-vjetorin e çlirimit nga Gjermania naziste


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:29 - 08/05/20 |
el ida

Europa përkujton sot çlirimin nga Gjermania naziste në kushte të pazakonta, teksa pjesa më e madhe e kontinentit përballet me izolim për shkak të koronavirusit.

75-vjetori i fundit të Luftës së Dytë Botërore do të shënohet me ceremoni ku do të marrin pjesë krerë shtetesh, por grumbullimet e mëdha të njerëzve nuk do të lejohen.

Dy minuta heshtje do të mbahen në Britaninë e Madhe, të ndjekura nga një fjalim i mbretëreshës. Ceremoni me dyer të mbyllura do të zhvillohen edhe në Francë dhe Gjermani në prani të Emmanuel Macron dhe Angela Merkel.

Më 8 maj të vitit 1945, Britania dhe forcat aleate pranuan zyrtarisht dorëzimin pa kushte të Gjermanisë naziste, pas gati 6 vitesh luftë.

Ceremoni të ngjashme përkujtimore për atë që njihet si Dita e Fitores, zhvillohen më 9 maj në ish-vendet e Bashkimit Sovjetik përfshirë Rusinë, Ukrainën dhe Bjellorusinë./Opinion.al

Pas