Sport

Nga fusha në zyrën më të lartë të futbollit, Eto zgjidhet president federate


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 20:34 - 13/12/21 |
Opi Nion

Jetë e re për ish-yllin e futbollit botëror, Samuel Eto’o. 40-vjeçari nuk ka hequr dorë nga loja më magjike në botë, teksa është zgjedhur President i Federatës Kamerunase të Futbollit.

Katër herë Futbollisti Afrikan i Vitit u zgjodh në krye të futbollit vendas, duke shkarkuar presidentin në detyrë pas një fushate të diskutueshme një muaj përpara se vendi të presë Kupën e Kombeve Afrikane.

Kameruni do të presë Kupën e Kombeve Afrikane nga 9 janari deri më 6 shkurt. Atij iu hoq e drejta për të pritur turneun në vitin 2019 për shkak të vonesave në përgatitje dhe shqetësimeve të sigurisë.

Eto do marrë përsipër Federatën që prej kohësh ka qënë e përfshirë nga grindjet e brendshme dhe akuzat për korrupsion. Presidenti në largim Seidou Mbombo Njoya, i cili është gjithashtu nënkryetar i Konfederatës së Futbollit Afrikan, mori 31 vota./ Klan News

Pas