-Kulturë

Nga artizanati në biznes, një tjetër mundësi për idetë kreative  


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:40 - 10/07/21 |
Opi Nion

Vitet e fundit artizanati ka marr sërish vëmendje, ndërkohë që gjithmonë e më shumë të rinjtë po qasen drejt tij, por në rrugë dhe mënyra moderne duke i dhënë një tjetër dimension kreativitetit të tyre.

Ndërsa rrjetet sociale shërbejnë si një mënyrë e mirë e prezantimit të këtyre punimeve, një tjetër platformë online vjen në mbështetje të këtij sektori. Eshtë fjala për Albanian Creative Industries Incubator (ACII), që është inkubatori i parë në Shqipëri në fushën e industrive kreative, i gjithi  i ndërtuar online.

Mbështetur nga Bashkimi Europian, Ministria Federale Gjermane për Bashkëpunim Ekonomik dhe Zhvillim dhe Agjencia Suedeze për Zhvillim, platforma është e hapur për anëtarë nga i gjithë vendi, të të gjithë moshave e profileve dhe pa asnjë kosto financiare për ta.

Ky projekt, që vjen si një bashkëpunim mes Nji Mar, Nji Mrapsht (Shqipëri) dhe culturalyst (ShBA), ka si qëllim mbështetjen dhe promovimin e të gjithë atyre që duan të krijojnë biznesin e tyre në fushën e industrive kreative dhe krijimin e një ekosistemi të qëndrueshëm për bizneset e lidhura me sektorin e industrive kreative.

Platforma do të shërbejë për të rritur njohjen e secilit artist e artizan te publiku, për t’i njohur anëtarët me njëri-tjetrin e për të shpërndarë informacione të dobishme për ata që duan ta kthejnë idenë e tyre në biznes, nëpërmjet një serie prej 20 prezantimesh e takimesh.

Përtej platformës, anëtarët e saj do të jenë pjesë e një serie dokumentarësh ku do përfshihen shumë artistë e artizanë, që do të sjellin përvojën e tyre në këtë fushë.

Pas