-U tha në Opinion

“Nesër të pimë në kafkat e komunistëve”, fjalimi i keqinterpretuar i Cekës


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 00:01 - 14/01/21 |
Opi Nion

Neritan Ceka ka qenë i ftuar mbrëmjen e së mërkurës në emisionin “Opinion” në rubrikën “Rrëfimi i rrallë i…”. Ceka ka treguar ndër të tjera edhe momentin e përfshirjes së tij në Partinë Demokratike, ndërkohë që ishte drejtor i Institutit të Arkeologjisë. Ai flet për një fajlim të keqinteretuar nga gazeta e kohës, “Zëri i Popullit”.

Pjesë nga biseda në studio

Fevziu: Si u organizuat në PD?

Ceka: U bë një qendër e PD-së instituti. Aty ishte Aleksander Meksi dhe Genc Pollo nga instituti. Ata sollën programin e PD për të shtypur. Kështu që vetvetiu.  U takuam me doktorin, besoj që ka qenë data 10 ose 11 Dhjetor dhe u takuam tek hotel Dajti për një darkë që e dhamë pë një mikun tonë kosvar, ku ishte dhe Alfred Uçi. Dhe Alfredi prapë foli në favor të studentëve. Unë mbajta një fjalim të shkurtër që  u keqinterpretua tek “Zëri Popullit”, që thoshte Ceka mbajti një fjalim që sot po pimë një kupë me verë, që nesër do ta pimë në kafkat e komunistëve. Dhe kjo më vuri në një pozitë./Opinion.al

Pas