Bota

Nëse kurdët nuk largohen, Erdogan paralajmëron sulme më të ashpra


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 19:11 - 22/10/19 |
xhu lia

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan është shprehur se do të vijojë operacionin ushtarak në verilindje të Sirisë  “me vendosmëri edhe më të madhe”, nëse luftëtarët kurdë dështojnë në respektimin e marrëveshjes për armëpushimin e ndërmjetësuar nga Shtetet e Bashkuara.

Këto deklarata Ergodan i ka bërë përpara nisjes drejt Rusisë, ku theksoi se të gjitha  forcat policore kurde duhet të largohen nga zona e sigurt që Turqia dëshiron ta krijojë përgjatë një pjese të kufirit të saj me Sirinë.

Erdogan u shpreh se rreth 700 deri në 800 luftëtarë kurdë tashmë janë larguar, ndërsa mbeten ende  1,200 deri në 1,300 të tjerë pa u larguar.

“Institucionet tona po e monitorojnë nga afër situatën në terren. Nëse premtimet që  ka dhënë Amerika nuk mbahen, ne do ta vazhdojmë operacionin aty ku e kemi lënë, këtë herë, me vendosmëri edhe më të madhe”,– tha Presidenti turk, Erdogan.

Më 9 tetor, Turqia ka nisur një operacion kundër forcave kurde në verilindje të Sirisë, duke thënë se dëshiron të pastrojë kufirin e saj nga “terroristët”.

Në këtë ofensivë, qindra civilë janë vrarë dhe të tjerë janë plagosur.

Pas tetë ditësh, me këmbënguljen e SHBA-së, Turqia ra dakord për një armëpushim 5 ditor, për t’iu mundësuar kurdëve të largohen rreth 30 kilometra larg kufirit.

Ndërkohë Erdogan pritet të takojë në Rusi presidentin e këtij vendi, Vladimir Putin.

Sipas Kremlinit takimi i tyre do të përqendrohet në luftën e Sirisë./Opinion.al/

 

 

Pas