Aktualitet

Nënë Liza shkon në Komisionin e Ligjeve: Veliaj të vij në sheshin e burrave


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:50 - 28/01/22 |
Opi Nion

Liza Marku apo siç e thërrisnin banorët e lagjes “5 Maji” nënë Liza ka shkuar në Komisionin e Ligjeve për të diskutuar lidhur me projektin që prek disa banesa në këtë zonë.

Nënë Liza po parashtronte kërkesën duke hedhur akuza ndaj kryebashkiakut Erion Veliaj, ka ndërhyrë Klotilda Bushka e cila e ka pyetur nëse ka ardhur për politikë apo për hall.

Kjo pyetje ka bërë që nënë Liza të ngrihet në këmbë, teksa ka theksuar se Bashkia duhet t’i sigurojë një shtëpi në kuadër dëmshpërblimit sipas ligjit.

Pjesë nga debati

Liza: E kam ditur se do  vdes, por se do vij këtu jo. Edhe po  të isha në gjak do më kishin vrarë një njeri dhe jo 13 vetë të familjes. Veliajt i kemi thënë të vijë dhe të na caktojë një datë e një ditë e një kontratë të rregullt se ku do  të marrim shtëpinë. Por s’ka pranuar të vijë.

Bashkisë i kemi bërë thirrje të vijë. Për të më gënjyet s’më gënjen  as Veliaj as Rama. Ne duam shtëpi. Mos me e nxjerrë popullin jashtë. S’jemi serbë as në Afganistan.

Çfarë po bëhet në këtë shtet a ka ligje a ska ligje, a  ka njerëz a s’ka njerëz ne nuk jemi duke i dhënë dum.  Me i përdorur njerëzit sikur po i përdor shteti jonë, me e nxjerr jashtë. Unë ende fle në rrënoja. 3 kate shtëpi sot janë kasolla.

Bushka: Zonja Liza që t’ju dëgjojmë na flisni për problemin tuaj që tju dëgjojmë.

Liza: Kush  është një prej jush që e jep shtëpinë. Ne duam drejtësi. Shtet s’ka, gjykatë s’ka. Ne s’kemi qenë çobanë, kemi qenë familjarë të rregullt, me taksa. Unë ia dua metrat shtetit një më një. Të bëjë një shtet kështu,një kryetar bashkie që të mos pranojë të vijë të ballafaqohet. Unë i kam marrë te komshinjtë rrobat, ilaçet jo, lekët e bukës brenda. Turpi i botës për shtetin shqiptar. Ne kujtojmë se jemi duke hyrë në evropë, por jemi duke hyrë në gropë me këtë shtet. Ne kërkojmë kryetarin e bashkisë të vijë këtu, se te populli s’vjen se ka frikë se e vret kush. Ku do shkojmë ne. Kryetari i bashkisë nëse është burrë të vijë në shesh të burrave.

Bushka: Nëna Liza ke ardhur për politikë apo për hallin tënd. Të ngelemi te shqetësimi që keni

Nënë Liza: Prit, prit… Unë dua kontratën e rregullt… Unë do rri të vdes në rrënoja dhe s’dal nga shtëpia. Mos tu vijë keq fare unë jam malësore dhe s’tremben as prej teje. 16 me 9 e kam tensionin tani. Duro njëherë, kryesorja se je grua. Unë i kërkoj kryetarit të bashkisë kontratën e rregullt, me vulë dhe formë.

Pas