Kronikë

Nëna e Katsifas: Djali humbi jetën për të ngritur flamurin grek


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:09 - 11/10/21 |
Opi Nion

Pas tre vitesh nga vdekja e minoritarit grek Kostandino Katsifas në Gjirokastër, ka reaguar përsëeri nëna e tij, Vasiliki Katsifas.

Ajo shprehet për mediat greke se autoritetet shqiptare  nuk kanë mundur të shpjegojnë pse e vranë djalin e saj dhe për këtë arsye e konsideruan vdekjen e tij si vetëvrasje.

 “Pas nuk mundën t’i japin shpjegim pse e vranë djalin tim, ata e cilësuan vetëvrasje pas tre vitesh”, shprehet për Protothema.gr Vasiliki Katsifas.

Vasiliki thekson se nuk kanë marrë një përfundim të hetimeve në duart e tyre, por vetëm një letër nga prokuroria që flet për vetëvrasjen e djalit të saj. Vasiliki Katsifa paralajmëron se do t’i drejtohet Gjykatës Europiane për të zbuluar të vërtetën.

Sipas Vasiliki, djali i saj Kostandino Katsifas, humbi jetën se mbrojti të drejtën e tij për të ngritur flamurin grek.

 “Ne nuk morëm një përfundim në duart tona. Një letër erdhi nga Prokuroria që flet për “vetëvrasjen e fëmijës tonë”, me dy plumba në fytyrë. Në pamundësi për ta hetuar çështjen, ata e quajtën vetëvrasje pas tre vjetësh. Ajo që po ndodh është e papranueshme.  E vërteta duhet të zbardhet dhe ne do të shkojmë në Gjykatën Evropiane të të Drejtave të Njeriut. Nëse ai bëri vetëvrasje siç thonë ata para forcave RENEA, le ta publikojnë videon nga kamerat. Por ata nuk e bëjnë, sepse e vërteta është ndryshe. Fëmija im humbi jetën sepse mbrojti të drejtën e tij për të ngritur flamurin grek. Unë dua që e vërteta të dalë në dritë. Lufta jonë vazhdon”, përfundon nëna e Konstandino Katsifas.

Pas