Aktualitet

“Në nëntor nisi planin për eliminimin”, Lala:Si u zbulua autori i vrasjes së Edmond PapësBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:42 - 04/01/23 |
Opi Nion

Gazetarja Klodiana Lala,  ka deklaruar se Albano Velo, i arrestuar për vrasjen e biznesmenit Edmond Papa, dyshohet se është një ndër organizatorët e vrasjes dhe ka pasur rolin e vëzhguesit të lëvizjeve të viktimës deri ditën e krimit.

Gazetarja tha ndër të tjera se Alban Velo është kapur mat nga disa pamje filmime, ndërsa shton se që në muajin nëntor Velo kishte nisur të ruante ‘objektivin’ e tij.

Ajo tha se ngjarja mendohet të ketë ndodhur si kundërpërgjigje për vrasjen e Aleksander Sadikajt.

“Velo dyshohet se ka bashkëpunuar me Sadikajn. Në muajin nëntor Velo ka filluar të thurë planin për ekzekutimin e Papës. Velo shfaqet ditë pas dite me automjetin e tij në lagje. Ai e ka survejuar viktimën që nga muaji nëntor. Ndërsa ngjarja është kundërpërgjigje për vrasjen e Sadikajt. Ai shfaqet me automjetin e tij pak para ngjarjes dhe me ekzekutuesin e tij pasi është urdhëruesi dhe jo ekzekutori, pasi 40-vjeçari e ka vrarë Papën. Ai ka treguar dhe një detaj se ekzekutori pasi e qëlloi me 9 plumba. U kap mat nga pamjet filmike, por dhe nga disa gjurmë të tjera.”, tha Lala.

Pas