Aktualitet

Ndryshojnë masat anti-Covid/Nis vaksinimi me dozën e 4, hapen klubet e natës


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:16 - 26/04/22 |
Opi Nion

Është mbledhur ditën e sotme Komiteti Teknik i Eksperteve, ku kryetarja Mira Rakacolli ka informuar edhe ndryshimin e masave anti-Covid.

Ajo ka bërë të ditur se për moshat mbi 60-vjeçare do të nisë vaksinimi me dozën e 4-të të vaksinës.

Hiqet detyrimi i mbajtjes së maskave por rekomandohet mbajtja e tyre në ambientet e mbyllura, sidomos ato të pa ajrosurat mirë.

Gjithashtu Rakacolli informoi se do të lejohet muzika pas orës 23:00 dhe do të rihapjen klubet e natës.

Ndërsa nga 1 maji nuk do të kërkohet vaksina dhe test i shpejtë për të hyrë në Shqipëri.

Bazuar në rekomandimin e ekspertëve të vaksinimit, nisim vaksinimin me dozë të 4-t të qytetarëve mbi 60 vjeç dhe të atyre me sistem imunitar të kompromentuar. Heqjen e detyrimit për mbajtjen e maskave por rekomandon fuqishëm mbajtjen e tyre në ambiente të mbyllura ose të pa ajrosura mirë. Lejimin e muzikës pas orës 23:00 dhe rihapjen e klubeve të natës, heqjen e detyrimit për të paraqitur dokument vaksinimi për SARSCOV 2, dokument të testimit negativ për SARSCOV 2, apo certifikatë të shërimit nga ky infeksion, për të gjithë shtetasit që hyjnë në Shqipëri nga çdo pikë kufitare duke filluar nga data 1 maj e këtij viti. Komiteti i Ekspertëve do monitorojë situatën dhe këto masa do vlerësohen në dinamikë. Do ndryshojnë sipas nivelit të riskut. Të nderuar qytetarë, pavarësisht nga situata epidemiologjike, pandemia nuk ka mbaruar. Ekziston rreziku i infeksioneve”,-tha Rakacolli./Opinion.al

Pas